Terapeitiskās radioloģijas nodaļa un staru bloks

Radiologs terapeits (vecākais): Aleksejs Trans

Staru terapijas nodaļai ir stacionārā daļa SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” onkoloģijas nodaļā, 11. stāvā, bet ambulatoro pacientu pieņemšana notiek staru blokā.

Tālrunis: (+371) 65405375   (no 8:00 līdz 15:00)

Staru terapija (radiācijas onkoloģija) ir viena no trim pamata ārstēšanas metodēm onkoloģijā (kopā ar ķirurģiju un ķīmijterapiju), bet var būt pielietota arī pie neonkoloģiskām slimībām (pie noteiktām indikācijām).

Onkoloģijā staru terapija var tikt pielietota gan kā vienīgā radikālā neinvazīvā ārstēšanas metode agrīno stadiju vēža gadījumā (priekšdziedzera, plaušu, aknu vēzis), gan kā kombinētas ārstēšanas sastāvdaļa (krūts, kolorektālajiem, LOR orgānu, plaušu, centrālās nervu sistēmas, uroloģisko un citu lokalizāciju audzējiem), gan kā paliatīva un simptomātiska ārstēšana vēlīno stadiju pacientiem.

Praksē lietojam trīsdimensiju konformālo staru terapiju, staru terapijas metodi, kur jonizējošā starojuma devu veido individuāli katram pacientam, balstoties uz datortomogrāfijas datiem par audzēja un iekšējo orgānu atrašanās vietu.

Mūsdienu staru terapijas veikšanai ir nepieciešams sagatavošanas process vairākos posmos:

• Tas sākas ar pacienta individuālo imobilizācijas līdzekļu izvēli un izveidošanu. Visiem pacientiem tiek veikta trīsdimensiju staru terapijas plānošana, izmantojot katra pacienta specializētos datortopometrijas datus. Mums ir iespēja veikt dažādu diagnostisko metožu digitālo attēlu savstarpēju telpisko reģistrēšanu, lai iegūtu precīzu informāciju par audzēja izplatību.
  • Katram pacientam trīsdimensiju rekonstrukcijā tiek noteikts apstarojamais apjoms un iezīmēti veselie blakus esošie riska orgāni, lai plānošanas procesā izveidotu jonizējošā starojuma dozas sadalījumu audzējā un maksimāli pasargātu veselos orgānus.
  • Plāna analīze, plāna verifikācija staru terapijas simulācijas gaitā un dozimetrija ir pēdējie posmi pirms staru terapijas procedūru kursa uzsākšanas.